Běh pro paměť národa

Běh pro paměť národa   |   06.06.2021

V prvních třech květnových týdnech se naše škola zúčastnila 1. ročníku Školní výzvy Běhu pro Paměť národa. Chtěli jsme tak podpořit práci organizace, která zaznamenává vzpomínky pamětníků a dává si záležet na tom, aby zapojila i studenty a žáky základních a středních škol. Vloni například žákyně letošní 9. B (Bára Pavlásková, Zuzka Pazderová, Niky Dvořáková, Vanessa Šafaříková a Maruška Macháčková) tvořily pro Paměť národa vzpomínkový záznam na undergroundovou muziku s frontmanem vsetínské kapely Ciment Petrem Zezulkou.

Do celkového výsledku 46 435 kilometrů jsme přispěli 411 km 989 m a „vydělali jsme" tak pro Paměť národa téměř 412 Kč. Děkujeme všem učitelům a žákům - běžcům, že posílali své naběhané kilometry a prokázali obdivuhodnou houževnatost i přesto, že počasí bylo povětšinou proti nám.

Níže zprostředkováváme děkovný dopis od týmu Paměti národa a Františka Wiendla, politického vězně, jehož vzpomínky jsou zakonzervovány v archivu Paměti národa třeba právě díky vám!

Mgr. Andrea Chrobáková, Ph.D., předsedkyně PK dějepisu

Milí učitelé, žáci, studenti a další účastníci,
   první ročník Školní výzvy Běhu pro Paměť národa je za námi a nám nezbývá nic jiného, než vám znovu upřímně poděkovat. Společně jste s kolegy a spolužáky z celé České republiky naběhali neuvěřitelných 46 435 km. K tomuto číslu přímo vaše škola přispěla svými 411.989 km.

Jsme vděční za množství energie a vytrvalosti, které jste věnovali pro to, aby práce Paměti národa dále pokračovala. Společně jste přispěli 46 435 Kč, a to díky našim partnerům Hezkey a Patentový institut. Vážíme si toho nejen my, členové týmu Paměti národa, ale i samotní pamětníci. Jeden z nich, František Weindl, vám všem něco osobně napsal. Odkaz na jeho příběh naleznete zde. Jeho slova přikládám níže. Brzy od nás očekávejte poštu. Ještě jednou jedno obrovské DÍKY. Těšíme se na další ročníky!

Mějte se moc hezky.

Zdraví vás celý tým Běhu pro Paměť národa.

A teď už ten dopis:

Milí mladí přátelé!
   Vítejte v cíli Běhu pro Paměť národa. Organizátoři hlásí, že už nyní jste vy a vaši učitelé naběhali XXX km. To je výborná zpráva, a to jak v praktickém, tak symbolickém významu. Nejen že tím přispíváte k tvorbě nových záznamů vzpomínek pamětníků - vzpomínek, které mimo jiné spoluutváří váš současný život. Pomáháte tím i sami sobě. Protože - jak se říká: ve zdravém těle zdravý duch.

Já jsem nikdy velký běžec nebyl, ale sportoval jsem od malička, jak v Sokole, jehož jsem byl členem od roku 1929, od svých šesti let, tak i sám. Cvičil jsem gymnastiku, v zimě jsem u nás na Šumavě rád lyžoval. Jsem si zcela jist, že mi má sportovní kondice pomohla přežít můj nedobrovolný pobyt v jáchymovských lágrech při těžbě uranu. Přeji Vám, abyste nemuseli tuto zkušenost nikdy prožít. Ale taky bych si přál, abyste ve svém životě učinili maximum pro to, aby už nikdy nikdo nemusel být vězněn pro své politické přesvědčení a názor.

František Wiendl
Čestný předseda Konfederace politických vězňů