Aktuality

 
23.06.2013 | Exkurze: Dlouhé Stráně, Olomouc
 

   Dne 20. 6. jsme se setkali na vlakovém nádraží a vyrazili do Loučné nad Desnou. Ubytovali jsme se v penzionu Biograf, odkud jsme se vydali autobusem k vodní přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně, k jednomu z největších divů České republiky.

   Na místě nás čekal průvodce elektrárny, který vyprávěl o její historii, funkcích a o principu přečerpávání. Dovedl nás i do podzemí dolní nádrže. Byl to zvláštní pocit při uvědomění si, že je nad námi 160 metrů skály.

   Poté jsme se přemístili k vrchní nádrži. Abychom se dostali k samotnému vrcholu, museli jsme absolvovat 87 schodů. Po výšlapu se nám otevřel nezapomenutelný pohled na vrchní nádrž a ovanul nás překvapivě velice silný vítr. Byl odsud nádherný výhled na přírodu a hory Jeseníků, viděli jsme Praděd i známé Petrovy kameny.


Přečerpávací nádrž Dlouhé Stráně

   Když jsme se vrátili, dali jsme si zaslouženou večeři a šli si projít samotnou obec Loučná nad Desnou. K její chloubě patří především zámecký park s mnoha druhy vzácných dřevin. Lidé najdou klid a odpočinek na lavičkách u rybníčku s fontánou Neptuna, jehož břehy zdobil porost žlutých kosatců. Zahnízdily zde i některé druhy vodních ptáků.

   Samotný zámek s renesančními klenbami a s farním kostelem svatého Cyrila a Metoděje sloužil dříve jako výchovný ústav pro mladistvé. Momentálně dosti chátrá, ale měl by projít v blízké době velkou rekonstrukcí.

   Další den jsme brzy ráno odjížděli do Olomouce na Veletrh vědy a výzkumu, který pořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Mohli jsme si vyzkoušet velmi zajímavé pokusy s přírodovědnou tematikou, např. z oblasti chemie, fyziky, genetiky, mikrobiologie, lékařství. Byli jsme i odměněni drobnými cenami.


Na veletrhu vědy a výzkumu v Olomouci

   Procházkou Bezručovými sady, kde byla rozmístěna některá další stanoviště, jsme se dostali do historického centra Olomouce, ke kterému patří Horní a Dolní náměstí se svými památkami. Tím naše putování skončilo, vrátili jsme se domů sice unaveni, ale s mnoha nevšedními zážitky.

   Za krásnou exkurzi děkujeme paní učitelce Lence Michálkové a Vladěně Hrtáňové.

Marie Machalová, Renáta Phamová a Eliška Zvonková, žákyně 8.A třídy